Holiday Sports Schedule




TUESDAY, DECEMBER 24:
   No Events Scheduled

WEDNESDAY, DECEMBER 25:
   No Events Scheduled

THURSDAY, DECEMBER 26:
   No Events Scheduled

FRIDAY, DECEMBER 27:
Boys’ Basketball:  
    Rapid City Stevens @ Aberdeen Central
    Florence/Henry @ Clark/Willow Lake
    Sioux Falls Washington vs. Minneapolis DeLaSalle @ Mitchell
    Sioux Falls Roosevelt vs. Flora MacDonald, NC @ Mitchell
    Sioux Falls O’Gorman vs. Minneapolis Patrick Henry @ Mitchell
    LaLumiere, IN @ Mitchell
    Sioux Falls Lincoln vs. West Oaks Academy, FL @ Mitchell 
    Swiftel Classic @ Brookings
     11:30am:  Potter Co. vs. St. Francis
     3:00pm:  Waverly-South Shore vs. Gayville-Volin
     8:15pm:  Summit vs. Pipestone Area
    
Girls’ Basketball:  
    Mitchell Christian @ Clark/Willow Lake
    Sioux Falls Washington vs. Mankato West @ Marshall
    Estelline vs.  @ Marshall
    Aberdeen Central @ Rapid City Stevens
    Swiftel Classic @ Brookings
     1:15pm:  Potter Co. vs. Waverly-South Shore
     4:45pm:  Summit vs. Pipestone Area
     6:30pm:  Hitchcock-Tulare vs. Gayville-Volin

Wrestling:   
    Brookings @ Floyd Farrand Invitational, Sioux Falls

Hockey:   
    Girls J-V @ Watertown Lakers, 6:00pm
    Boys J-V @ Sioux Falls Flyers, 7:00pm
    Girls’ Varsity @ Watertown, 8:00pm
    Boys Varsity @ Sioux Falls Flyers, 9:15pm
    Minnesota Magicians @ Brookings Blizzard, 7:15pm

SATURDAY, DECEMBER 28:
Men’s Basketball:  
    South Dakota State @ Kansas City (Live on Ranch AM910 @ 6:30)

Boys’ Basketball:  
    Rapid City Central @ Aberdeen Central
    Watertown @ Pierre
    Sioux Falls Washington vs. Flora MacDonald, NC @ Mitchell
    Sioux Falls O’Gorman @ Mitchell
    Minneapolis Patrick Henry vs. Mitchell Christian
    Sioux Falls Christian vs. Spearfish @ Rapid City
    West Central @ Tea Area
    Entringer Classic @ Brookings
     Noon:  Chester vs. Estelline
     1:00pm:  Oldham-Ramona/Rutland vs. Dells St. Mary’s
     2:45pm:  Colman-Egan vs. Deuel
     3:30pm:  Garretson vs. Castlewood
     4:30pm:  Arlington vs. Flandreau
     5:15pm:  Deubrook vs. Madison
     6:15pm:  Elkton-Lake Benton vs. Hamlin
     7:00pm:  Sioux Valley vs. Dell Rapids     

Girls’ Basketball:  
    Sioux Falls Washington vs. Delano, MN @ Marshall
    Elkton-Lake Benton vs. Sleepy Eye, MN @ Marshall
    West Central @ Tea Area
    Dell Rapids, Tri-Valley @ Parkston Classic
    Aberdeen Central @ Rapid City Central
    Pierre @ Watertown

Wrestling:   
    Brookings @ Floyd Farrand Invitational, Sioux Falls
    Deuel, Sioux Valley @ Webster Tournament

Hockey:     
    Huron @ Pee Wee 1B, 10:00am, 4:00pm
    Sioux Falls @ Bantam 2, 11:30am
    Girls J-V @ Sioux Falls, 11:45am
    Watertown @ Bantam 1, 1:30pm
    Varsity Girls @ Sioux Falls, 1:45pm
    Sioux Falls @ Boys Varsity, 3:30pm  
   
SUNDAY, DECEMBER 29:
Women’s Basketball:  
    South Dakota State @ Arkansas-Little Rock (Live on Ranch AM910 @ 1:30pm)
Hockey:   
    Sioux Falls @ Pee Wee 2, 8:30am, 2:00pm
    Yankton @ Pee Wee 1R, 9:00am
    Girls J-V @ Sioux Center, 9:30am
    Watertown @ Bantam 2, 10:00am, 5:00pm
    Boys J-V @ Sioux Center, 11:30am
    Bantam 1 @ Sioux Falls, 2:45pm
    Yankton @ Pee Wee 1R, 3:30pm
    
MONDAY, DECEMBER 30:
Girls’ Basketball:  
Swiftel Classic @ Brookings
     11:30am:  Wolsey-Wessington vs. Oldham-Ramona/Rutland
     1:15pm:  Florence/Henry vs. Lake Preston
     3:00pm:  Canistota @ Deuel
     4:45pm:  Bridgewater/Emery vs. Estelline
     6:30pm:  Beresford vs. Hamlin
     8:15pm:  Arlington vs. Sioux Valley

TUESDAY, DECEMBER 31:
Boys’ Basketball:  
Swiftel Classic @ Brookings
     11:30am:  Canby, MN vs. Elkton-Lake Benton
     1:15pm:  Wilmot vs. Oldham-Ramona/Rutland
     3:00pm:  Lake Preston vs. Florence/Henry
     4:45pm:  Deuel vs. Beresford
     6:30pm:  Lincoln H-I, MN vs. Estelline
     8:15pm:  Hamlin vs. Oelrichs

Hockey:   
    Minnesota Wilderness vs. Brookings Blizzard, 7:15pm

WEDNESDAY, JANUARY 1:
Wrestling:   
    South Dakota State @ Southern Scuffle

THURSDAY, JANUARY 2:
Women’s Basketball:  
    South Dakota State @ Notre Dame (Live on Ranch AM910 @ 5:30)

Boys’ Basketball:  
    McCook Central/Montrose @ Chester
    Northwestern @ Waverly/South Shore

Girls’ Basketball:  
    Northwestern @ Waverly/South Shore

Gymnastics:   
    Brookings @ Watertown Triangular, 5:30pm

Wrestling:   
    South Dakota State @ Southern Scuffle

FRIDAY, JANUARY 3:
Men’s Basketball:  
    South Dakota State @ Buffalo (Live on Ranch AM910 @ 5:30)

Boys’ Basketball:  
    Pierre @ Brookings (Live on KCountry 102)
    Aberdeen Central @ Mitchell
    Deubrook @ Arlington
    Hamlin @ Clark/Willow Lake
    Baltic @ Colman-Egan
    Groton Area @ Deuel
    Hanson @ Lake Preston
    Dakota Valley @ West Central
    
Girls’ Basketball:  
    Brookings @ Pierre (Live on KBRK 1430)
    Sioux Falls O’Gorman @ Harrisburg
    Huron @ Watertown
    Deubrook @ Arlington
    Garretson @ Chester
    Baltic @ Colman-Egan
    Marion @ Dells St. Mary’s
    Groton Area @ Deuel

Hockey:   
    Bismarck @ Brookings Blizzard, 7:15pm
    
SATURDAY, JANUARY 4:
Boys’ Basketball:  
    Brandon Valley @ Huron
    Yankton @ Mitchell
Sioux Valley @ Baltic
    Flandreau @ Castlewood
    Estelline @ Colman-Egan
    Miller @ DeSmet
    Dell Rapids @ Elk Point-Jefferson
    Sioux Falls Christian @ Edgerton Southwest Christian  
    Pentagon Classic @ Sioux Falls
     9:00am:  Avon vs. Irene-Wakonda
     10:30am:  Tea Area vs. Remsen-Union, IA
     Noon:  Clark/Willow Lake vs. Madison
     1:30pm:  Sioux Falls Washington vs. Henry Sibley, MN
     3:00pm:  Harrisburg vs. St. Paul Highland, MN
     4:30pm:  Sioux Falls O’Gorman vs. St. Paul Central, MN
     6:00pm:  Sioux Falls Lincoln vs. Tartan, MN
     7:30pm:  Sioux Falls Roosevelt vs. Moorhead, MN
     9:00pm:  St. Thomas More vs. Blake, MN   
    
Girls’ Basketball:  Aberdeen Central @ Harrisburg
    Brandon Valley @ Huron
    Mitchell @ Yankton
    Sioux Valley @ Baltic
    Flandreau @ Castlewood
    Estelline @ Colman-Egan
    Miller @ DeSmet
    Dell Rapids @ Elk Point-Jefferson
    Clark/Willow Lake @ Hamlin
    Sioux Falls Christian @ Edgerton Southwest Christian
    Tri-Valley @ Vermillion

Wrestling:   
    Kingsbury County, Flandreau @ McCook Central/Montrose Tournament

Gymnastics:   
    Deuel @ Sisseton Invitational, 11:00am

Hockey:   
    Sioux Falls West @ Pee Wee 1R, 9:00am, 3:00pm
    Sioux Falls @ Pee Wee 1B, 10:30am, 4:30pm
    Oahe @ Pee Wee 2, Noon, 6:00pm
    Yankton @ Girls J-V, 1:30pm
    Bismarck @ Brookings Blizzard, 7:15pm  

Swimming:   
    South Dakota State @ St. Pete’s Classic, St. Petersburg, FL  

SUNDAY, JANUARY 5:
Hockey:   
    Bantam 2 @ Watertown, Noon
    Varsity Girls @ Sioux Falls, 12:30pm
    Worthington @ Girls U12, 1:00pm, 3:30pm
    Bantam 1 @ Watertown, 2:00pm
    Sioux Falls @ Squirt Red, 4:30pm
    Sioux Falls @ Squirt White, 6:00pm

MONDAY, JANUARY 6:
Boys’ Basketball:  
    Oldham-Ramona/Rutland @ Chester
    Lake Preston @ Dells St. Mary’s
    Arlington @ Howard
    
Girls’ Basketball: 
     Lake Preston @ Dells St. Mary’s
    DeSmet @ Elkton-Lake Benton
    Wilmot @ Great Plains Lutheran
    Arlington @ Howard
    Sioux Falls Christian @ McCook Central/Montrose

Wrestling:   
    Yankton, Sioux Falls Roosevelt @ Brookings, 5:00pm    

TUESDAY, JANUARY 7:
Boys’ Basketball:  
    Brookings @ Yankton (Live on KBRK 1430)
    Mitchell @ Brandon Valley
    Aberdeen Central @ Watertown
    Tea Area @ Harrisburg
    Milbank @ Castlewood
    DeSmet @ Elkton-Lake Benton
    Clark/Willow Lake @ Great Plains Lutheran
    Dell Rapids @ Pipestone Area
    West Central @ Tri-Valley
    
Girls’ Basketball:  
    Yankton @ Brookings (Live on KCountry 102)
    Watertown @ Aberdeen Central
    Pierre @ Huron
    Brandon Valley @ Mitchell
    Sioux Falls Washington @ Sioux Falls Lincoln
    Milbank @ Castlewood
    Wilmot @ Deuel
    Howard @ Flandreau
    Hamlin @ Florence/Henry
    Dell Rapids @ Garretson
    Chester @ Oldham-Ramona/Rutland
    Iroquois @ Wolsey-Wessington

Wrestling:   
    Sioux Valley @ Milbank Triangular
 

A   A   A
Share