SPORTS 12-6-13



FRIDAY, DECEMBER 6:
Hockey:  Brookings Blizzard @ Bismarck Bobcats (Live on the Hawk 107.1 @ 7:10)
   Brookings Pee Wee Tournament, All Day
    Aberdeen Cougars @ Pee Wee 2, 5:00pm
    Aberdeen @ Pee Wee 1B, 5:15pm 
   Girls Varsity @ Huron All-Stars, 7:30pm

Swimming:  South Dakota State @ Jean Freeman Invitational, Minneapolis

Indoor Track:  South Dakota State @ Bison Open, Fargo

Wrestling:  Brookings @ Wahpeton, ND Tournament

SATURDAY, DECEMBER 7:
Women’s Basketball: South Dakota State @ Wisconsin-Green Bay (Live on Ranch AM910 @ 11:30)

Football:  South Dakota State @ Eastern Washington (Live on Ranch AM910 @ 2:00)
   Furman @ North Dakota State
   New Hampshire @ Maine
   Sam Houston State @ Southeastern Louisiana
   Jacksonville State @ McNeese State
   Fordham @ Towson State
   Tennessee State @ Eastern Illinois
   St. Cloud State @ Northwest Missouri State (NCAA Division II)
   Morningside @ Grandview University (NAIA)

Wrestling:  Brookings @ Wahpeton, ND Tournament
   Kingsbury County @ Clark/Willow Lake Tournament, 10:00am
   Deuel, Sioux Valley, Garretson, Howard @ Flandreau Booster Club Tournament, 10:00am
   Tri-Valley, McCook Central/Montrose @ Dell Rapids Tournament, 10:00am   

Gymnastics:  Brookings @ Lolly Forseth Invitational, Sioux Falls Lincoln, 11:00am

Swimming:  South Dakota State @ Jean Freeman Invitational, Minneapolis

Indoor Track:  South Dakota State @ Bison Open, Fargo

Hockey:  Bismarck Bobcats @ Brookings Blizzard, 7:15pm
   Brookings Pee Wee Tournament, All Day
    Fairmont vs. Pee Wee 1R, 7:30am
    Omaha @ Pee Wee 1R, 2:30pm
    Fremont, NE @ Pee Wee 1B, 4:15pm
    Burnsville, MN vs. Pee Wee 2, 7:15pm
   Varsity Girls @ Huron All-Stars, 7:30pm   

SUNDAY, DECEMBER 8:
Wrestling:  South Dakota State @ Augustana, 2:00pm

Hockey:  Brookings Pee Wee Tournament, All Day
    Pee Wee 1R, Pee Wee 2 – Noon
    Pee Wee 1B – 12:30pm        
   Bantam 2 @ Yankton, 9:00am
   Bantam 1 @ Yankton, 11:00am
   J-V Boys @ Yankton, 1:00pm   

MONDAY, DECEMBER 9:
   No Events Scheduled

SDSU FB…South Dakota State and Eastern Washington meet Saturday in the second round of the FCS football playoffs.
   Eastern Washington’s put up 40-and-50 points in games this season – Jacks coach John Stiegelmeier says they have to be ready for an explosive offense.  97634   :22   “touchdown behind you”.
   Stiegelmeier says the defense will present one unique look – they switch between four-man and three-man fronts with the same players.  97635   :27   “before the snap”.
   Stiegelmeier says Eastern Washington’s red turf could be problematic.  97636   :14   “used to it”.
   Kickoff is at 3:00pm Central Time.

CLASS 11AAA ALL-STATE..The Class 11AAA All-State football team, as chosen by the state sportswriters and coaches:
OFFENSE:
QB — Taryn Christion, jr., Roosevelt
FB — Matt White, sr., O'Gorman
RB — Caden Quintanilla, sr., Lincoln;  Blake Stone, sr., Rapid City Central
WR — A.J. Garrow, sr., Brandon Valley;  Asher Pikula, sr., Rapid City Central
TE — Tanner Hennings, sr., Roosevelt
OT — Mike VanVeldhuizen, sr., Lincoln;  Erik Ode, sr., Brandon Valley
OG — Drew Peters, jr., Lincoln;  Justin Haffield, sr., Roosevelt
C — Levi Rozeboom, sr., Lincoln
DEFENSE
DE — Kory Lindquist, sr., Roosevelt;  Reid West, sr., Lincoln
DT — Aaron Beaird, sr., Rapid City Central;  Skylar Newberg, sr., Roosevelt
LB — Alex Lewis, sr., Rapid City Stevens;  Dan Marlette, sr., Washington;  Matt Wagner, sr., Lincoln;  Kirby Hora, sr., Roosevelt
DB — Justin Hoff, jr., Rapid City Stevens;  Levi Foss, sr., Lincoln;  Trevor Naasz, sr., Lincoln;  Austin Atwood, sr., Roosevelt
SPECIAL TEAMS:
K — Chase Vinatieri, jr., Roosevelt
P —Devan West, sr., Brandon Valley
Player — Cam Holmes, sr., Brandon Valley
Long snapper — Caleb Rector, sr., Lincoln
HONORABLE MENTION:  Luke Fritsch, O'Gorman; Mitch Johnson, Aberdeen Central; Tevan Schuster, Lincoln; Dominick Pitzl, O'Gorman; Seth Bjordal, Roosevelt; Austin Paluch, O'Gorman; Sam Denevan, Roosevelt; Austin Heins, Washington; Spencer Hopkins, O'Gorman; Donovin Neugebauer, Rapid City Central; Jake Niedringhaus, O'Gorman; David Mulbah, Roosevelt.

BHS GYMNASTICS…The first big meet of the gymnastics season takes place Saturday – the Lolly Forseth Invitational at Sioux Falls Lincoln.  Competition starts at 11:00am.
   Brookings coach Rachelle Engbrecht says several of the state’s top teams will attend.  97637   :14   “of the year”.
   Engbrecht was asked how she views “AA” gymnastics pre-season:  97638   :29   “to be strong”.
   Brookings gymnastics coach Rachelle Engbrecht.

LUSIGNAN HONORED…South Dakota State's Trent Lusignan and North Dakota State's Brecca Wahlund were named the 2013 Summit League Cross Country Athletes of the Year.
   Lusignan and Wahlund each captured the 2013 Summit League Cross Country individual crowns and garnered their first Athlete of the Year honor.
   Lusignan is the second-straight Jackrabbit to earn the men’s award after finishing 12th at the NCAA Championships and collecting All-American honors. His NCAA finish marked the third-best men's finish at the meet in league history as he clocked a time of 30:18.8. One week prior, Lusignan recorded a runner-up finish at the NCAA Midwest Regional (30:30.3), tying the league's highest finish at an NCAA Regional, to earn All-Region honors and qualify for the NCAA.

GATORADE FB…Sioux Falls Lincoln running back Caden Quintanilla has been named the Gatorade Player of the Year in South Dakota.
   He ran for 18-hundred-93 yards and 29 touchdowns as the Patriots went 11-0 and won the state 11AAA title.  Quintanilla ran for a state championship game record 244 yards and four touchdowns.

USD PROJECT… The South Dakota Board of Regents gave USD the go-ahead this week for a $7 million outdoor soccer and track facility.
   USD Athletic Director David Herbster said work could begin in the spring if the university successfully raises enough money.

ORU BACK IN SUMMIT…They’re baaaack.
    Oral Roberts University will return as the Summit League’s ninth full-time member July 1, 2014, and all 16 Golden Eagle athletics programs will compete in The Summit League starting with the 2014-15 academic year.
   The league’s President’s Council unanimously approved Oral Roberts’ return.
   ORU was a member of The Summit League from 1997-2012 and has continued to compete as an affiliate member in men’s soccer each of the past two years. During its 15 years in the league, the Golden Eagles won nine Commissioner Cups, awarded to the league’s top overall athletics program, 91 league championships and 49 regular season crowns.
   The ORU men’s basketball program captured three consecutive Summit League Tournament titles from 2006-08 and won or shared six regular season championships. The Golden Eagles won 15 consecutive Summit League women’s golf championships and 15 straight baseball tournament championships.
 

 

A   A   A
Share